کیش جزیره ای با قدمت چند هزار ساله

قطعا شما هم وقتی حرف از سفر به جنوب ایران به میان می آید، اولین گزینه ای که به ذهنتان خطور می کند، جزیره زیبای کیش است. از جاذبه های گردشگری جزیره کیش هرچه بگوییم کم گفته ایم.

کیش جزیره ای است که میلیون ها سال پیش بر اثر حرکت قاره ای پدید آمد. این جزیره بیضی شکل که هر ساله میزبان 1 میلیون و 700 هزار گردشگر داخلی و خارجی است در کرانه شیبکوه قرار دارد. اگر قصد دارید تا به زودی با استفاده از خدمات تور کیش لحظه آخر به این جزیره سفر کنید با ما همراه باشید تا شما را با تاریخچه این جزیره و آثار باستانی دیدنی آن آشنا کنیم.

 

آپلود عکس

جزیره قدیمی کیش کجاست؟

جزیره زیبای کیش تقریبا شکلی مانند بیضی دارد و مساحت آن 91 کیلومتر مربع است. این جزیره 43 کیلومتر پیرامون ساحلی داشته و با بندر گرزه یا همان بندر آفتاب 18 کیلومتر فاصله دارد.

اگر بخواهیم آدرس جغرافیایی این جزیره را بیان کنیم، عرض شمال آن 32 26 درجه و طول شرقی آن 58 53 درجه است. از ساحل شرقی تا ساحل غربی آن 45.15 کیلومتر طول دارد. از بندرگاه گمرک که در ساحل جنوبی است تا فانوس دریایی در ساحل شمالی 5.7 کیلومتر است. فرودگاه بین المللی کیش در مرکز قرار داشته که هر روز میزبان پروازهای داخلی و بین المللی بسیاری است.

 

آپلود عکس

 

جاذبه هایی با قدمت چند هزار ساله در جزیره کیش

شاید وقتی اسم جزیره کیش را می شنوید ساختمان های مدرن و بلند و در کل یک شهر بسیار مدرن پیش چشمتان ظاهر شود، اما حقیقت این است که جزیره کیش هم مانند بسیاری از شهر های دنیا دارای آثار باستانی اعجاب انگیزی است. در ادامه چند مورد از بهترین آثار باستانی جزیره کیش را معرفی خواهیم کرد تا اگر با تور کیش لحظه آخر به این جزیره بی نظیر سفر کردید تماشای آن ها را از دست ندهید.

شهر باستانی حریره در جزیره کیش

این شهر یکی از جاذبه های تاریخی کیش است که در شمال جزیره کیش واقع شده است. این شهر در قرن 4 تا قرن 10 میلادی بهترین دوران خود را گذرانده است. بر اساس کاوش های باستان شناسی که تا کنون در این شهر انجام شده است، محققین به این نتیجه رسیده اند که در محوطه آن مجموعه ساحلی، عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، قنات و کارگاه های شیشه گری وجود داشته است.

خانه اعیانی کهن در جزیره کیش

یکی دیگر از جاذبه های باستانی کیش که گردشگران علاقه زیادی به بازدید از آن دارند، خانه اعیانی در شهر حریره است. این خانه از آن دست خانه های قدیمی است که معمولا چندین نفر از اعضای یک خانواده می توانستند در آن زندگی کنند.

این سبک معماری در شهر هایی مانند یزد بیشتر دیده می شود و خانه اعیانی، یکی از بهترین نمونه های آن در استان های جنوبی ایران است. با توجه به نشانه هایی مانند نوع کاشی کاری و وسعت زیاد این خانه می توان دانست که خانه اعیانی در دوره ایلخانان مغول ساخته شده است.

روستای باغ یا باغو در جزیره کیش

روستای باغ از جمله مکان های کهن جزیره کیش است که گفته می شود متعلق به اولین کسانی بود که به جزیره کیش پا گذاشته اند و در آن سکونت گزیده اند. نام این روستا طبق گفته مورخان از نام پیرزنی 100 ساله اخذ شده است که وقتی این جزیره تحت اشغال نیروهای پرتغالی بوده در این روستا زندگی می کرده است.

مسجد محمد یکی از جاذبه های این روستا است که اگر با تور کیش لحظه آخر به آن سفر کردید پیشنهاد می کنیم حتما از آن بازدید کنید. طبق شواهد و مدارک به دست آمده این مسجد در سال 881 هجری ساخته شده است.

شهر زیر زمینی کاریز در جزیره کیش

این شهر 2500 ساله در عمق 16 متری زمین ساخته شده است. روی این شهر از مرجان ها و صدف های چند میلیون ساله پوشیده شده است. این شهر شهرت جهانی دارد و افراد زیادی از تمام دنیا برای بازدید از آن به جزیره کیش می آیند.

از شگفتی های این شهر می توان به جاری بودن آب شیرین، ساختار مرجانی، هوای خنک و فسیل های بسیار قدیمی که در آن وجود دارند اشاره کرد. این شهر شگفت انگیز وسعتی به اندازه 10 هزار متر مربع داشته و در بعضی بخش های آن غرفه هایی برای فروش صنایع دستی، رستوران های مختلف و امکانات دیگری برای گردشگران فراهم شده است.

کشتی یونانی

این کشتی که یکی از نماد های گردشگری در کیش به حساب می آید 136 متر طول دارد و در اسکاتلند ساخته شده. علت آن که به نام کشتی یونانی معروف است این است که آخرین مالک آن یک فرد یونانی به نام «کولا اف» نام داشته است.

گویا این کشتی در مرداد ماه سال 1345 که در راه یونان بوده است، در نزدیکی کیش به گل نشسته است. درباره علت این به گل نشستن حدس و گمان هایی زده می شود اما علت دقیق آن هنوز مشخص نیست. این کشتی ذره ذره در حال تخریب شدن است و شاید تا چند سال آینده اثری از آن جز تصاویری که مسافرین کیش از آن به ثبت رسانده اند باقی نماند.

 

آپلود عکس

تاریخچه جزیره زیبای کیش

تارخچه کیش پیش از اسلام چندان روشن نیست، تنها مبنعی که می توان کمی به آن توجه کرد، نوشته های یکی از دریاسالاران یونانی به نام نیارخوس است که در سال 325 از اسکندر دستوری مبنی بر انجام سفر های اکتشافی، به صورت خاص در دریای عمان و خلیج فارس دریافت کرده بود. با توجه به نوشته های وی می توان دریافت که او کیش را پیش از قرن چهارم میلادی دیده است و گویا آن را متعلق به الهه های یونانی می دانسته است.

گفته می شود کیش از زمان هخامنشیان تحت تسلط ایران بوده و این تسلط در زمان اشکانیان و ساسانیان نیز ادامه داشته است. با گسترش اسلام جزیره کیش هم جزو مناطق تحت سیطره خلفای اموی شد.

از زمان آل بویه کیش مجددا دست حکومت های ایرانی افتاد و در دوره سلجوقیان تبدیل به یکی از مراکز تجاری قدرتمند در خلیج فارس شد. کیش در سال 912 تا 1031 به دست پرتغالی ها افتاد تا این که شاه عباس آن را از اشغال پرتغال آزاد نمود.

در دوران قاجار این جزیره توسط ناصرالدین شاه به یکی از وزرا یا سردارانش هدیه داده شد که وی نیز آن را به شخص دیگری فروخت. حکومت پهلوی که قصد داشت از کیش یک مقصد توریستی تجاری برای خلیج فارس درست کند آن را خریداری کرد و بدین ترتیب جزیره کیش از سلطه اشخاص خارج و به بخشی از پهنه ایران تبدیل شد.

تحولات مدیریتی در کیش

سال 1347 بود که تحولات اداری در جزیره کیش صورت گرفت، سال 1349 کیش به عنوان یک مرکز بین المللی تجاری و توریستی انتخاب گردید. از سال 1365 تجدید حیات کیش آغاز شد و از آن زمان تا کنون سازه های گوناگون تجاری و بندرگاه ها و… با سرعت زیادی در این جزیره در حال ساخت و ساز است و همین امر کیش را به یکی از مقاصد جذاب گردشگری برای مسافرین ایرانی و خارجی تبدیل کرده است. عمده فعالیت ساکنین جزیره کیش در کنار صیادی، فعالیت در بخش های مختلف حوزه گردشگری است.

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *